preloader

نقش مهم بازی کردن کودک در یادگیری مهارت های زندگی (قسمت دوم)

بازی

در مقاله قبلی نکات لازم در رابطه با بازی کردن کودک در یادگیری مهارت‌های زندگی را ذکر کردیم در ادامه موارد بعدی را نام خواهیم برد:

کودکان نوپا

بازی

کودکان نوپا از بازی‌های “داخل گذاشتن بیرون آوردن”‌ لذت می‌برند. لذا مکعب‌هایی با اندازه‌‌ها و شکل‌های مختلف، فنجان‌های پلاستیکی، قاشق، اسباب‌بازی‌های داخل حمام، پیاله، صفحه‌های گردی که روی قطعات چوبی عمودی سوار می‌شوند و هرم‌های اسباب‌بازی، همگی از اسباب‌بازی‌‌های مورد علاقه آنها هستند.

اسباب‌بازی مفید و بادوام برای این مرحله، یک بسته مکعب بااندازه‌ها و شکل‌های مختلف است که در این سن برای انجام بازی‌های داخل گذاشتن بیرون آوردن و بعد برای انجام بازی‌های تخیلی مهمی مثل خانه‌سازی، قایق‌سازی و غیره به کار می‌رود.

همچنین می‌توانید به او تعدادی دکمه البته دکمه‌های بزرگ و یک جعبه بدهید. مطمئنا این کار باید با نظارت مستقیم خودتان باشد تا او آنها را بارها و بارها به داخل جعبه گذاشته و بیرون ‌آورد و حقیقتا لذت خواهد برد.

از بعضی از جعبه‌های بستنی می‌توان کلاه‌های فانتزی جالبی تهیه نمود.

می‌توانید این جعبه‌ها را با فویل و زرورق بپوشانید و به کودک بدهید و او را با این کلاه به یک فضانورد تبدیل کنید. همچنین می‌توانید با چسباندن مواد و اشیا مختلف از جمله حلقه‌های گل یا منگوله‌های کاغذی یا کاموایی روی جعبه، کلاه‌های تخیلی از جمله کلاه جادوگری، کلاه پلیس و … بسازید و قوه تخیل و خلاقیت کودک را نیز تحریک نمایید.

در حدود دوسالگی که معمولا با راه رفتن کودک همراه است، کودک نوپا مهارت چرخش مچ دست را کسب می‌کند که او را قادر می‌سازد چیزهای مختلف را بپیچاند و درها را بازکند. اسباب‌بازی‌هایی که درپوش پیچی دارند، مکعب‌هایی که داخل هم چفت می‌شوند، مجموعه اشکال پیشرفته‌تر با قطعاتی به شکل‌های مختلف که هر یک فقط در داخل یک سوراخ جا می‌گیرند مانند کره هوش که کودک باید هر شکل را از جای خودش به داخل کره بیندازد و… همگی اسباب‌بازی‌های مناسبی برای رشد کودکان در این مرحله سنی به شمار می‌روند.

کودک پیش‌دبستانی

کودک پیش‌دبستانی همچنان از بازی با مکعب‌ها، وسایل نقاشی و رنگ‌آمیزی و هر چیزی که محرک بازی‌های تخیلی باشد لذت می‌برد. او می‌تواند شروع به انجام بازی‌های ساده با کارت‌های بازی یا دومینوهای تصویری کند.

– به کودکتان نشان دهید که چگونه یک جوراب ساق‌بلند را با خرده‌های کاغذ یا چیز دیگری پر کند و با استفاده از آن شکل‌ها و مخلوقات مختلفی بسازد.

– می‌توانید با تعدادی دکمه و جوراب قدیمی یک عروسک خیمه‌شب‌بازی برای کودک بسازید.

– با تا زدن یک تکه کاغذ یا روزنامه یک کلاه جادوگری یا دزد دریایی بسازید و به کودکتان بگویید آن را با عکس‌های رنگی‌ای که از مجلات بریده، تزئین کند و آن عکس‌ها را روی کلاه بچسباند.

– اجازه دهید کودکتان جعبه‌های مقوایی کهنه را به عنوان اسباب‌بازی – مثلا یک ماشین یا یک خانه مکعب مانند کوچک یا آشپزخانه یا هر چیز دیگری که دوست دارد- استفاده کند.

– رفتن به پارک محلی، خانه یک دوست یا حتی یک پیاده‌روی در حوالی محلتان، همه و همه پر از هیجان و تفریح برای کودکتان خواهند بود.

دبستانی‌ها

– می‌توانید یک برنامه دوچرخه‌سواری خانوادگی یا زدن کمپ در حیاط را امتحان کنید، حتما کودکتان لذت خواهد برد.

– کودکتان همچنین ازآشپزی کردن با راهنمایی شما لذت خواهد برد.

– رفتن به خانه یک دوست یا دعوت او به خانه خودتان.

– با تکه‌های ماکارونی، لوبیا و سایر خشکبار، اسباب‌بازی‌های بسیار خوبی می‌توان ساخت. از تمام آنها می‌توان به عنوان قسمت صداساز داخل یک اسباب‌بازی استفاده کرد، می‌توان با چسباندن آنها روی مقوا، تابلوهای هنری درست کرد و می‌توان با کمک کودک آنها را رنگ‌آمیزی کرد و با کشیدن آنها به نخ یا کش، دستبند و گردنبند درست کرد. حتما کودک را تحت نظر خود داشته باشید زیرا ممکن است حبوبات را در دهان یا منافذ بدن خود فرو کند.

– می‌توان از سیب‌زمینی و هویج برای ساختن مهر چاپ استفاده کرد.

– برگه‌های تره‌فرنگی را اگر بگذارید تا خشک شوند، مارپیچ‌های جالبی می‌سازند.

– بیشتر بچه‌ها دوست دارند مقداری مایه شیرینی در اختیارشان بگذارید تا بنا به سلیقه خود به آن شکل دهند و شما آن را همراه با غذای “اصلی” بپزید.

– لوله‌های مقوایی داخل دستمال کاغذی لوله‌ای را با کمی تزئین می‌توان به عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی از نوعی که روی انگشت قرار می‌گیرند، تبدیل کرد.

– عروسک‌هایی را که روی دست قرار می‌گیرند می‌توان از پاکت‌های کاغذی ساخت.

– شانه‌های شش‌تایی تخم‌مرغ پس از تزئین قسمت داخلی و خارجی، تبدیل به جانوران جالبی می‌شوند زیرا روی لولای خود مانند یک آرواره باز و بسته می‌شوند.

– اگر قرقره‌های خالی نخ را به ریسمان بکشید تبدیل به یک اسباب‌بازی کشیدنی جالب می‌شوند، بخصوص اگر طوری رنگ‌آمیزی شوند که شبیه کرم یا مار به نظر برسند.

نقش بازی در رشد جسمانی کودک

بازی باعث هماهنگی دستگاه‌های حسی حرکتی کودک و کسب مهارت‌های فردی، رشد عقلانی و رشد مفاصل او می‌شوند. همچنین باعث ورزش دادن و تسریع گردش خون در بدن شده و سبب می‌شود که انرژی اضافی کودک تخلیه شود که در غیر این‌صورت این انرژی سرکوب شده باعث بدخلقی و بی‌قراری او می‌شود.

نقش بازی در رشد عقلانی کودک

بازی

تمام بچه‌ها بازی کردن را دوست دارند و این برای کودکان مفید است زیرا سبب تقویت دوراندیشی و توانایی پیش‌بینی عواقب یک کار می‌شود. بخش زیادی از شخصیت کودک ضمن بازی، شکل می‌گیرد. بازی سبب ارتباط کودک با محیط خارج شده به او امکان آزمایش و خطا را می‌دهد.

همچنین قدرت انتخاب بهترین‌ها در کودک تقویت می‌شود و سبب دگرگونی در روحیات او شده و به این ترتیب قدرت تشخیص کودک تقویت می‌شود.

بازی همچنین فرصتی است که کودکان هم گاهی بر شما غلبه کنند. به یاد داشته باشید که اگر شما هم در بازی‌ها شرکت کنید، جنبه آموزشی بازی برای کودکتان بیشتر می‌شود. مثلا بازی‌های کارتی نه تنها تسلط کودکان بر اعداد را بیشتر می‌کند، بلکه مسلط شدن بر راهبردها و استراتژی‌ها را نیز تقویت می‌کند.

این نمود برای کمک به کودکان در جهت تلاش برای رسیدن به اهداف مختلف و افزایش عزت و اعتماد به نفس حائز اهمیت است. همچنین سبب تمرکز حواس و پشتکار در اهتمام به یک کار بخصوص تا تمام کردن آن می‌شود و رشد ذهنی کودکان را سرعت می‌بخشد.

نقش بازی در رشد اجتماعی کودک

کودک در حین بازی می‌آموزد که چگونه با افراد بیگانه ارتباط اجتماعی برقرار کند. حس همکاری، همدردی، احترام، رعایت قوانین و سازماندهی و تطابق اجتماعی را می‌آموزد.