preloader

اسباب‌بازی ، کم یا زیاد؟

اسباب‌بازی

اسباب‌بازی

معمولا یکی از دوراهی‌های ذهن پدرمادرها انتتخاب این است که اسباب‌بازی کمی برای کودک خود تهیه کنند یا اتاق او را پر از اسباب‌بازی کنند. اغلب کودکان گزینه‌ دوم را ترجیح می‌دهند اما این برعهده‌ والدین است که راه درست را انتخاب کنند. در این مقاله قصد داریم پیرامون مسئله کم یا  زیاد بودن تعداد اسباب‌بازی،  صحبت کنیم. با ما همراه باشید واز این دوراهی کم یا زیاد بودن اسباب‌بازی، با اطمیمنان خاطر گذر کنید.

 

از دیروز تا امروز!

در گذشته‌ای نه چندان دور، دوران کودکی افراد با یک یا نهایتا دو اسباب‌بازی می‌گذشت. جالب اینجاست که اکثر اوقات یک کودک به بازی با همین اسباب بازی‌ها طی می‌شد. اما امروزه نقش بازی‌های فیزیکی تا حدودی کمتر شده است و کودکان به سرعت از یک نوع اسباب بازی خسته می‌شوند و آن را اسباب‌بازی تکراری صدا می‌کنند.

سیسمونی کودکان دیروز بسیار ساده تر بود و این درحالیست که امروزه برخی از والدین اتاق کودک را چنان پر می‌کنند که دیگر جایی برای بازی کردن کودک باقی نمی‌ماند.آیا این موضوع واقعا ریشه در سطح توقعات کودکان دیروز با امروز دارد یا روش‌های تربیتی گذشته اکنون اصلاح شده‌اند و اسباب بازی‌های زیاد را برای کودکان مناسب می‌داند؟

ادامه این مقاله جذاب را از چوبین دنبال کنید.

 

اصل قضیه!

براساس تحقیقیاتی که گروهی از دانشمندان در اتاق بازی کودکان انجام دادند، تاثیر اسباب‌بازی کمتر را برای کودک به مراتب مفیدتر از اسباب بازی زیاد دانستند. اسباب بازی زیاد علاوه بر این که حس بیقراری و گمراهی را به کودک القا می‌کند، لذت بازی را برای کودکان بسیار پایین می‌آورد.

قطعا یکی از خاطرات شیرین هر بزرگسالی حس شوقی است که هنگام خرید یک اسباب بازی و رفتن به یک اسباب بازی فروشی تجربه کرده است. این احساس به کلی از دل کودکانی که اسباب‌بازی‌های زیادی دارند، خارج می‌شود. از دیگر نتایج ارزشمندی که این تحقیقات اثبات کرده، تاثیر تعداد اسباب بازی در شکوفایی خلاقیت کودک است.

کودکانی که اسباب بازی‌های کمتری دارند خلاقیت آنان افزایش می‌یابد و این ارتباط زیادی با زمان بازی دارد. جالب است بدانید که هرچه تعداد اسباب‌بازی کمتر باشد زمان بازی با آن‌ها بیشتر می‌شود و این بسیار مفید است و تاثیرات مثبت زیادی را برای کودک با خود به همراه خواهد داشت.

 

آزمایش مهدکودک

یکی از آزمایش‌های جالبی که بر روی اتاق بازی کودکان انجام شده است، آزمایش مهدکودک نام دارد. در این آزمایش گروهی از دانشمندان حضور داشتند و نتایج مفیدی را از بررسی خود ارائه دادند. روند آزمایش به این صورت بود که تمام اسباب بازی‌های موجود در یک مهدکودک به مدت تقریبا طولانی چندین ماهه جمع و از دسترس کودکان خارج شد.

تاثیر این شرایط بر کودکان بسیار جالب است. کودکان ابتدا ناراحت و عصبانی بودند و از وضعیت اتاق‌های بدون اسباب‌بازی شاکی می‌شدند اما به تدریج توانسنتد بازی‌های بدون امکاناتی را طراحی کنند و از وسایل ساده اطراف خود کمک گرفتند. در واقع این شرایط به کودکان اجازه داد تخیل و خلاقیت خود را به کاربگیرند و لذت ببرند.

 

اسباب‌بازی

اسباب‌بازی

مزیت‌های اسباب بازی محدود

همانطور که بهترین اسباب بازی‌های مفید برای کودکان در مقالات گذشته چوبین بررسی شد، زمانی که از اسباب‌بازی کم و محدود صحبت می‌کنیم، منظور سخت گیری به کودک و افراط در این مورد نیست. بلکه تهیه‌ی اسباب بازی‌های مفید در تعداد محدود را برای کودکان توصیه می‌کنیم. در ادامه برترین مزیت‌هایی که تعداد محدود اسباب بازی‌ها با خود به همراه دارند را بررسی خواهیم کرد.

 

  • تقویت خلاقیت و خیال پردازی

کودک یاد می‌گیرد چگونه با وسایل ساده سرگرم شود و بازی‌های جالبی را برای خود طراحی می‌کند و از قوه تخیل خود استفاده می‌کند.

  • قناعت

کودک اهمیت مراقبت از وسایل خود را می‌آموزد و نسبت به کودکانی که اسباب بازی‌های زیادی دارند، اقتصادی‌تر تفکر می‌کند.

  • اجتماعی شدن

کودکانی که اسباب بازی محدودتری دارند زمان بیشتری را به بازی کردن و ارتباط با همبازی‌های خود اختصاص می‌دهند و بسیاری از مهارت‌های برقراری ارتباط را در طی این بازی‌ها کسب می‌کنند.

  • فعالیت‌های دیگر

کودکی که اسباب‌بازی کمتری دارد، می‌داند که برای سرگرم شدن روش‌های دیگری نیز جز بازی کردن با اسباب بازی‌ها وجود دارد. او ممکن است زمانی را به کتاب خواندن نیز بگدراند در حالیکه کودکی که اسباب بازی‌های زیادی دارد گمان ‌میکند با وجود تعداد زیاد اسباب‌بازی‌هایش بایستی تمامی وقت خود را به بازی کردن با آن‌ها بگذراند تا اینکه فعالیت دیگری داشته باشد.

  • استفاده از وسایل دیگر

کودکی که اسباب‌بازی کمی دارد، با وسایل دیگر هم می‌تواند اسباب بازی مورد علاقه خود را خلق کند. حتما کسی از کودکان دیروز برای شما تعریف کرده است که زمانی که اسباب بازی‌های شهرسازی و جاده وجود نداشت، از نقش ونگارهای قالی به عنوان جاده‌ای برای ماشین‌هایش استفاده می‌کرده است.

  • مهارت‌های دسته جمعی

معمولا کودکانی که اسباب‌بازی محدودتری درند، به دلیل اجتماعی شدن و برقراری ارتباط بیشتر، تمایل بیشتری به انجام فعالیت‌های دسته جمعی و گروهی نشان می‌دهند. آن‌ها به خوبی درک می‌کنند برای حل برخی مسائل یک نفر کافی نیست و به اهمیت همکاری و فعالیت‌های گروهی پی می‌برند.

  • تمایل به کشف چیزهای جدید

کودکان با اسباب‌بازی کمتر، علاقه بیشتری به ماجراجویی و یادگیری و کشف نکات جدید دارند. این درحالیست که کودکان با اسباب‌بازی‌های زیادتر، دنیا را در حد اسباب‌بازی‌ می‌بینند.

 

درنهایت مجددا یادآوی می‌کنیم، حفظ تعادل در تهیه اسباب‌بازی و بهره‌گیری از نکات تربیتی در انتخاب آن‌ها، مهم‌ترین نکته‌ای است که همواره بایستی حتما به آن توجه کنید.

 

سبد خرید
ما از کوکی ها برای بهبود کارکردن شما با سایت استفاده می کنیم. با استفاده از این سایت شما استفاده ما از کوکی ها را پذیرفته اید.
حساب کاربری من

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟